Bieganie w dobie koronawirusa – czyli jak biegać i nie zwariować

Pewnie gdyby ktokolwiek powiedziałby mi w zeszłym roku jak będzie wyglądał początek sezonu startowego w 2020 roku (czy raczej, że sezon w ogóle nie ruszy), to zareagowałbym gromkim śmiechem z niedowierzania! Jednak to co mogłoby się wydawać dobrym scenariuszem filmu science-fiction stało się faktem!
Jak poradzić sobie z otaczającą rzeczywistością w dobie koronawirusa i utrzymać dobrą formę? Czy to w ogóle możliwe?

Źródło: freepik.com

Zacznijmy od początku, czyli sytuacji sprzed wybuchu epidemii w skali globalnej.
Są śmiechy, chichy, wysyp demotywatorów, głupich żartów na temat koronawirusa itd.
Po kilku miesiącach jednak nie jest już tak do śmiechu. Sytuacja stała się poważna, z dnia na dzień fala zachorowań w Polsce i na świecie zaczęła lawinowo rosnąć. Obecnie w samej Polsce mamy ponad 8000 zachorowań, a na świecie łączna liczba chorych to już grubo ponad 2 miliony. Władze wprowadziły sporo obostrzeń, ograniczono swobodę przemieszczania się, wszelkie sprawy życia codziennego ze sportem włącznie zeszły na drugi plan. Sprawą priorytetową stała się walka ze śmiertelnym wirusem Sars Cov 2, powodującym chorobę Covid-19. Nasuwa się pytanie: co my sportowcy możemy zrobić, aby pomóc w walce z koronawirusem i ograniczyć rozprzestrzenianie się choroby?

Źródło: freepik.com

Przede wszystkim zadbajmy o to by trenować w samotności, unikając skupisk ludzi. Z racji, że póki co lasy są wyłączone z użycia, większość z nas trenuje samotnie w polnych drogach. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, jednak nie każdy ma takie możliwości. Bo cóż mają poradzić ludzie mieszkający w przysłowiowym centrum, „betonowej dżungli”? Tutaj z pomocą przychodzi na pewno bieżnia mechaniczna oraz wszelkiego rodzaju trenażery, które mogą stanowić dobrą alternatywę dla wyjść na zewnątrz. Jednak nie każdy jest w posiadaniu takiego sprzętu. Co w przypadku takich osób?
Jeśli oczywiście nie ma już innej alternatywy, to zawsze można wykonywać trening uzupełniający, który tymczasowo spełni namiastkę normalnych treningów biegowych. Postawmy na rozciąganie, postawmy na zwiększenie potencjału siłowego poprzez wykonywanie ćwiczeń wzmacniających oraz treningu obwodowego na stacjach. Nasza wyobraźnia w kwestii wymyślania ćwiczeń jest tutaj niemal nieograniczona 🙂

Źródło: freepik.com

Kultura fizyczna to dbałość psychiki o ciało. Nie ma nic gorszego od utraty zdrowia! Dlatego nie dopuśćmy do tego, żebyśmy „sflaczali” przed telewizorem czy kompem. Ruszmy się, zróbmy cokolwiek, byle tylko dać organizmowi bodziec ruchowy (choćby ten najmniejszy). Jeśli decydujemy się na wyjścia na zewnątrz to pamiętajmy o tym, że mocny trening eksploatuje organizm i zmniejsza naszą odporność. Dlatego na czas pandemii zalecam wykonywanie treningów lekkich oraz podtrzymujących, unikamy wykonywania treningów interwałowych! Możemy to porównać do cofnięcia się do okresu przygotowawczego zimą. Budujemy spokojnie bazę tlenową, oraz wzmacniamy i usprawniamy nasze ciało przez treningi uzupełniające.

Źródło: freepik.com

„Dotlenienie” naszego organizmu na pewno będzie miało pozytywne skutki na wydajność pracy, oraz relacje z domownikami (uwierzcie mi, że nieustanne przebywanie w domu bez możliwości wyjścia może być bardzo obciążające dla naszej psychiki). Dlatego dbajcie o siebie, dbajcie o swoje zdrowie psychiczne oraz fizyczne! Dbajcie o swoich bliskich, wyjścia ograniczajcie do niezbędnego minimum (lepsza i o wiele bezpieczniejsza będzie godzinka dziennie na „przewietrzenie się”, niż codzienne wielogodzinne eskapady do sklepów – tutaj popieram zrobienie dużych zakupów raz na kilka tygodni lub zakupy przez internet).

Źródło: freepik.com

Bądźmy odpowiedzialni za siebie i swoją rodzinę, a na pewno prędzej, lub później wyjdziemy z obecnych kłopotów ciesząc się w pełni zdrowiem. Tymczasem nie pozostaje nam nic innego, jak ze spokojem czekać na lepsze czasy, bo one bez wątpienia nadejdą! 😉 Wtedy zawody, czy też nawet zwykłe wyjście na trening do lasu będzie cieszyć bardziej! 😀

PS. Nie zapominajcie o obowiązkowych maseczkach podczas wyjść na zewnątrz!

PS. Mały update: Od poniedziałku lasy i parki będą znowu dostępne dla biegaczy! Rekreacja ruchowa dozwolona!!! 🙂

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *